Как предприемчиви българи се справят с някои от световните проблеми
Може ли от България да се решат някои от проблемите на света? Това провери шефът на Европейската стартъп асоциация Никола Бриен. От отговора му зависи дали в Източна Европа ще бъдат инвестирани 24 милиона евро за нови технологии и бизнеси.
Ден първи, прекаран в София - Бриен вече има някои впечатления за българите. Казва, че имаме страхотни специалисти в технологиите, но:
"Това, което малко ме дразни е, че тези невероятни специалисти не се превръщат в създатели на стартъпи и точно затова съм тук. Не съм забелязал България да има лош образ в Европа, не - проблемът е, че няма почти никакъв образ", посочва той.
Има българи, които вече се борят с това и от България се опитват да решават проблемите на века. Като Сиси Симеонова - жената, създала иновативна платформа, в която заведения и ресторанти качват тези порции с храна, които към края на деня са останали некупени.
"В рамките на по-малко от година и половина сме успели да спасим малко над 600 кг храна", разказва тя.
Само в България се изхвърлят над 670 хиляди тона храна годишно, затова и европейски фонд подпомага идеята на Сиси.
Има и още други, чисто български идеи, които чакат своята подкрепа. Като тази на Теодор - който създава нов тип игра - нещо като фитнес за ума.
"Това е дигитален тренажор, който хората могат да използват, за да развиват качества като бързи рефлекси, гъвкаво мислене, отборна игра и интуиция", казва той.
Теодор инвестира време в тази идея и може някой ден да получи сериозна инвестиция до 50 000 евро от Европа, за да разработи тази игра. Възможностите са много - дали България ще изпъкне, зависи изцяло от нейната предприемчивост.
Вижте целия епизод във видеото.